Emocinė sveikata
Priklausomybė nuo neigiamų emocijų

Priklausomybė nuo neigiamų emocijų

Mokslininkai ištyrė, kad mūsų kūno ląstelės turi receptorius… emocijoms.

Šie, pasirodo, reikalingi, kad ląstelės sugebėtų reaguoti ir prisitaikyti prie išorės sąlygų. Pavyzdžiui, jei kyla pavojus, nervų sistema išskiria adrenaliną. Net ir tolimiausiuose kampeliuose esančias ląsteles pasiekia neuropeptidai. Tai tokie impulsų nešėjai, kurie pasako ląstelėms, kas šiuo metu vyksta aplinkui ir kaip reaguoti. Raumenys įtempiami, pasiruošiami kautis. Arba bėgti…

Taip organizmas evoliucijos eigoje išmoko išgyventi.

Tačiau jei kas dieną patiriame tas pačias emocijas, kaip pavyzdžiui, nepasitenkinimas ar pyktis, išsivysto toks dalykas, kaip priklausomybė emocijai. Tuomet nesąmoningai ją norime patirti vis dažniau, daugiau ir vis intensyvesnės, o kurį laiką jos nebejaučiant pradeda darytis neramu.

Pavyzdžiui, jūs kasdieną patiriate nepasitenkinimą sutuoktiniu, mama ar uošvene, darbu arba kolega, kiekvieną pokalbį su drauge skiriate apie tai, apkalbate, piktinatės. Atsiranda noras ieškoti priežasčių vėl ir vėl apie tai kalbėti.

Jei atpažįstate save, labai tikėtina, kad kažkuriai emocinai atsirado priklausomybė. Ir ji gadina ne tik jūsų, bet ir aplinkinių gyvenimo kokybę.

Kai jau apsispręsite, kad ta emocija jums nebenaudinga, kovoti su ja reikia kaip ir su visomis kitomis priklausomybėmis – eliminuojant narkotines medžiagas iš savo kasdeinybės. Visiškai.

  • Atsisakykite priimti. Jei atsiduriate situacijoje, kuri kelia tas neigiamas emocijas, trumpam atsitraukite.
  • Ieškokite alternatyvų. Yra du galimi variantai, tokio pat stiprumo kitos kenksmingos emocijos arba tokio pat intensyvumo teigiamos. Kitaip proto nenupirksite. Sportas, juokingas vaizdo įrašas, pokalbis linksma tema, muzika…
  • Nesidalinkite tomis emocijosmis su kitais.
  • Kreipkitės profesionalios pagalbos pas jums tinkantį specialistą, ar tai būtų psichologas, koučeris, kognityvinės elgesio terapijos specialistas, dailės terapeutas, teta praktikas, reiki meistras.

Nuolat pasikartojančios neigiamos emocijos kenkia jums, kenkia vaikeliui ir jos yra puikus indikatorius, kuriuos emocinius blokus atėjo laikas paleisti.

Ačiū, kad dalinates